Osłona na balkon – jaką wybrać?

Przytulny i estetyczny balkon w mieście jest na wagę złota. Dobra osłona na balkon ułatwi komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu i zapewni nieco intymności.

Jaką rolę pełni osłona balkonowa?

Mieszkając w bloku, ma się niewielki wpływ na jakość i estetykę wykonania balkonów. Barierki balkonowe często chronią jedynie przed upadkiem z wysokości, nie zapewniają za to żadnego zabezpieczenia przed ulicznym kurzem i warunkami atmosferycznymi. Osłona na balkon może pełnić różnorakie funkcje. Najważniejsze zadania osłon balkonowych to ochrona przed:

  • nadmiernym promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się balkonu,
  • wiatrem,
  • opadami atmosferycznymi,
  • ulicznym kurzem,
  • nachalnym wzrokiem sąsiadów.

Właściciele zwierząt domowych i rodzice małych dzieci również powinni rozważyć montaż osłony. Mocny, wysoki materiał uchroni zwierzaka przed wypadnięciem z balkonu. Osłona na balkon zapobiegnie też wyrzucaniu przez maluszka drobnych zabawek i wkładaniu kończyn między szczeble.

Najpopularniejsze osłony balkonowe

Mata wykonana z PVC

Ten rodzaj osłony jest bardzo szczelny i wytrzymały. Mata z tworzywa sztucznego zazwyczaj posiada specjalne oczka, za które mocuje się ją do barierek. Może ona pozostać na balkonie przez cały rok. Zimą zapobiegnie nawałowi śniegu, a latem stworzy przyjemny cień. Jest łatwa do utrzymania w czystości, a dzięki ładnym nadrukom uatrakcyjni wygląd balkonu.

Osłona z bambusa lub wikliny

Osłona z materiałów naturalnych (jak bambus czy wiklina) tworzy na balkonie niesamowity, swojski klimat. Taka osłona na balkon ma niewielkie przestrzenie pomiędzy połączonymi patyczkami, przez które przenikają łagodne promienie słońca. Różne wysokości mat pozwalają na stworzenie wysokiej ściany z przyjaznych środowisku materiałów. Ten rodzaj osłon dobrze jest demontować na zimę, dzięki czemu posłużą przez kilka sezonów.

Mata z syntetycznego rattanu

W przeciwieństwie do osłon z naturalnego rattanu, mata z technorattanu jest inwestycją na wiele lat. Z wyglądu doskonale imituje naturalny materiał, ale znacznie przewyższa go właściwościami. Jest bardzo odporna na promieniowanie UV, na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Osłona na balkon z syntetycznego rattanu będzie zabezpieczać barierkę przez cały rok.

Spośród wielu dostępnych modeli osłon balkonowych, można wybrać coś idealnie spełniającego oczekiwania i trafiającego w indywidualny gust. Porządna osłona sprawi, że balkon stanie się jednym z ulubionych miejsc relaksu.

scroll to top