Alexnet portal informacyjny - najciekawsze artykuły.

Meble z palet do domu i na taras – dlaczego warto?

Zalety mebli z palet

Wykorzystanie palet do stworzenia ciekawych mebli jest tanie i ekologiczne. Wystarczy nieco wysiłku i pomysłowości, alby wyposażyć pomieszczenie w niezbędne meble. Meble z palet można pozostawić w stanie surowym – bez większej obróbki drewna, lub pomalować je na ulubiony kolor, dzięki czemu staną się bardziej reprezentacyjne. Palety mogą również posłużyć jedynie za bazę mebla, wówczas nie muszą być nawet widoczne. W ten sposób można wykonać z palet na przykład łóżko, które po dodaniu materaca i pościeli nie będzie się różnić od łóżek zakupionych w salonie meblowym. Palety łatwo jest ze sobą zestawiać, łączyć, rozcinać, dzięki czemu jest wiele możliwości zastosowania ich w meblarstwie. Drewno na palety zwykle pochodzi z odzysku, a więc zakup palet nie jest dużym wydatkiem. Głównie z tych powodów meble z palet mają wielu zwolenników.

Są idealne na taras i do altanki, gdzie nie ma potrzeby kupować wyszukanych, stylowych mebli. Znajdą również swoich miłośników wśród ludzi młodych, urządzających swoje pierwsze lokum i chcących nieco zaoszczędzić. Dobrze wpisują się w industrialne wnętrza, jak i te urządzone w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.

Jakie meble z palet najłatwiej wykonać?

Najprostsze do wykonania są oczywiście stoliki i ławy z palet. Wystarczy ustawić 3 albo 4 palety, jedna na drugą i ława jest gotowa. Jeżeli wierzchnia paleta ma zbyt szeroko rozstawione deski, można je uzupełnić, lub nakryć górę ławy hartowaną szybą. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie przedmioty będą stabilnie stały na blacie. Podobnie rzecz się ma z paletowymi stolikami. Do palety trzeba tylko dokręcić nóżki albo przybić nogi z desek pozyskanych z innej palety.

Kolejnym banalnym do wykonania meblem jest łóżko. Stelaż łóżka tworzy się, skręcając ze sobą kilka palet. Łóżka z palet mogą mieć dowolną wysokość, często wzbogaca się je również o zagłówek. Takie meble z palet sprawdzą się w pokoju dziecka, sypialni oraz w ogrodzie. Ogród to również najlepsze miejsce do postawienia wygodnego kompletu wypoczynkowego z palet. W zadaszonym zakątku świetnym wyborem będą kanapy wykonane z palet i wyłożone poduszkami oraz paletowy stolik. 

Meble z palet są bardzo wytrzymałe, a żeby służyły dłużej, warto wygładzić i polakierować deski. Można je też pomalować odpowiednią farbą do drewna.

scroll to top