Alexnet portal informacyjny - najciekawsze artykuły.

Budowa domu bez pozwolenia – co warto wiedzieć?

BUDOWA DOMU BEZ POZWOLENIA – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Własny dom dla większości ludzi jest wymarzonym miejscem, gdzie będą mogli założyć rodzinę i mieć własny kąt. Budowa własnych czterech ścian kojarzy się przede wszystkim z pozwoleniami, plikami dokumentów oraz bieganiem do urzędów. Jednak w polskim prawie, można mieć dom jednorodzinny bez pozwolenia, ograniczając przy tym fromalnośći jak i własne nerwy. Co należy zrobić, aby wybudować dom bez pozwolenia? W tym artykule zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości. Czytaj dalej!

Jaki jest pierwszy krok?

Przede wszystkim nie musimy mieć pozwolenia na budowę, a wystarczy tylko zgłoszenie. Jest to dużo krótsza droga. Jakie budynki możemy budować?

  • Budynki gospodarcze, takie jak altany, garaże, wiaty.
  • Parterowe budynki rekreacyjne, przeznaczone tylko do okresowego wypoczynku.
  • Budynki jednorodzinne, w tym przypadku działalność całego przedsięwzięcia musi mieścić się na działce lub na działkach, na których dom został zaprojektowany.
  • Oczyszczalnie, które znajdują się przy domach, jednak ich wydajność powinna mieć 7,5 m3 na dobę.
  • Oczka wodne lub baseny, które nie przekraczają 50m2.

Wszystkie budynki wolnostojące nie powinny przekraczać 35m2. Jeśli przekroczymy maksymalny metraż, możemy się spodziewać inspekcji organów budowlanych. Czas oczekiwania na rozpatrzenie zgłoszenia to 21 dni, gdzie przy pozwoleniu na budowę musimy czekać, aż 65 dni!

Nowy ład, czyli zmiana prawa budowlanego

Program, który w ostatnim czasie zapowiedział polski rząd, ma zrewolucjonizować prawo budowlane. Na zgłoszenie będzie można wybudować dom do 70m2, a nie jak do tej pory było, czyli 35m2. Budynek będzie mógł mieć dwie kondygnacje, oraz cała budowa nie będzie musiała posiadać kierownika, oraz dziennik budowy też będzie zbędny. „Mój dom 70m2„, tak właśnie nazywa się ten program, ma za zadanie iść na rękę inwestorom. Pozwoli im to oszczędzić pieniądze, oraz pozytywnie wpłynie na całościowy koszt budowy. Urząd może odrzucić pozwolenia, ale tylko wtedy jeśli osoba budująca dom nie zgłosi się w wyznaczony terminie, bo np. dokumentacja jest niekompletna. 

Będzie to bardzo duże uproszczenie, ponieważ na 70m2, będziemy mogli postawić całkiem funkcjonalny dom, ograniczając przy tym formalności do minimum.

scroll to top