Alexnet portal informacyjny - najciekawsze artykuły.

33 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży

Podróżowanie do nieznanych miejsc może sprowadzić na Ciebie takie kłopoty, których nie chciałbyś doświadczyć podczas podróży, a mianowicie: rabunek, gwałt lub morderstwo. Turyści często padają ofiarą sprawców, ponieważ nie przygotowują się odpowiednio przed wyruszeniem w podróż. Przeanalizujmy kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, aby Twoje podróże nie stały się tragedią:

 1. Nigdy nie podawaj adresu domowego na przywieszce do bagażu. Jeśli podróżujesz służbowo, umieść na przywieszce adres firmy; jeśli odwiedzasz przyjaciół, możesz podać ich adres. Używaj również zakrytych przywieszek do bagażu.
 2. Pozostań przy swoim bagażu do momentu jego sprawdzenia. Jeśli musisz odłożyć torbę, trzymaj jedną nogę na uchwycie.
 3. Zabierz ze sobą ważne dokumenty; NIGDY nie sprawdzaj niczego, na utratę czego nie możesz sobie pozwolić. Zrób kserokopię paszportu, prawa jazdy i kart kredytowych.
 4. Zabierz ze sobą małą latarkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy nagle znajdziesz się „po ciemku” i w nieznanym otoczeniu. W nocy trzymaj latarkę przy łóżku.
 5. Upewnij się, że Twoje leki na receptę są prawidłowo wypełnione i dokładnie oznakowane. W niektórych krajach niektóre leki na receptę są zakazane.
 6. Nigdy nie noś niczego, co świadczy o zamożności. Żadne złote łańcuszki, drogie zegarki i pierścionki, bagaże i inne akcesoria nie powinny być na widoku. Jeszcze lepiej: zostaw swoją biżuterię w domu.
 7. Jeśli to możliwe, podróżuj z jedną lub dwiema kartami kredytowymi.
 8. Szczególnie kobiety nie powinny nigdy przyjmować drinka od nieznajomego. Pilnuj swojego drinka przez cały czas.
 9. Zmieniaj swój plan dnia; staraj się nie przychodzić i wychodzić codziennie o tej samej porze.
 10. Zatrzymuj się tylko w hotelach, w których do otwierania drzwi używa się kart, upewnij się, że Twój pokój ma wizjer i zamek antywłamaniowy. Zabezpiecz łańcuch i zabezpiecz drzwi, wsuwając pod nie gumowy ogranicznik.
 11. Zatrzymaj się w pokoju w pobliżu klatki schodowej. Nigdy nie korzystaj z windy w przypadku wykrycia pożaru lub dymu. Zawsze zatrzymuj się w hotelu, w którym drzwi wchodzą na korytarz, a nie bezpośrednio z zewnątrz.
 12. Nie noś identyfikatorów z nazwiskami w miejscach publicznych.
 13. Nie korzystać z nieoznakowanych taksówek.
 14. Siadaj za kierowcą tak, abyś go widział, ale on nie widział Ciebie.
 15. Zapłacić kierowcy po przybyciu do celu, kiedy jeszcze siedzisz w pojeździe.
 16. Jeśli musisz wynająć samochód, wynajmuj tylko od renomowanej firmy. Występujące problemy eksploatacyjne mogą być sygnałem sabotażu.
 17. Zwróć uwagę na „upozorowane” wypadki samochodowe, które mają Cię zaskoczyć.
 18. Cofnij się na swoje miejsce parkingowe, aby ułatwić szybki wyjazd.
 19. Parkuj tylko w dobrze oświetlonych i dobrze przejezdnych miejscach.
 20. Jeśli Twój telefon komórkowy nie działa poza granicami kraju, rozważ wypożyczenie takiego, który działa na czas podróży.
 21. W przypadku zatrzymania z jakiegokolwiek powodu przez urzędnika, poproś o dokument tożsamości. Jeśli masz wątpliwości, powiedz, że chcesz zobaczyć się z jego przełożonym. Trzymaj swoje emocje na wodzy.
 22. Jeśli podróżujesz z dziećmi, zabierz ze sobą aktualne zdjęcie każdego dziecka na wypadek, gdybyś został od nich oddzielony.
 23. Na każdej kartce napisz imię dziecka i numer hotelu; umieść na niej dane kontaktowe bliskiego przyjaciela lub krewnego. Daj każdemu dziecku kartkę, którą będzie nosiło przy sobie przez cały czas Twojej nieobecności. Zniszcz je po powrocie do domu.
 24. Przedyskutuj z rodziną, co zrobiliby w razie nagłego wypadku podczas nieobecności w domu, np. do kogo zadzwonić, jak skontaktować się z personelem ratunkowym itp.
 25. Nie omawiaj planów podróży, numeru swojego pokoju ani żadnych innych informacji osobistych publicznie, w zasięgu słuchu obcych osób.
 26. Zabierz ze sobą podstawową apteczkę pierwszej pomocy z bandażami, jodyną, środkiem odstraszającym komary, kremem przeciwsłonecznym, alkoholem, dramaminą, pepto bismol, lekami na biegunkę itp.
 27. Zapoznaj się z rozkładem jazdy pociągów i autobusów przed podróżą. Miej przygotowany plan alternatywny na wypadek, gdyby Twoje plany transportowe uległy zmianie.
 28. Nie pokazuj paszportu w miejscach publicznych. Ważne dokumenty należy dyskretnie pokazywać tylko urzędnikom.
 29. Rozważ zakup przenośnych alarmów, które emitują głośny dźwięk.
 30. Uważaj na oszustwa na ulicy. Dzieci pracujące z dorosłymi są notorycznymi kieszonkowcami.
 31. Nigdy nie pokazuj pieniędzy w miejscach publicznych. Wymieniaj pieniądze tylko u renomowanych i uznanych kantorów.
 32. Miej przygotowane wcześniej napiwki dla pracowników obsługi.
 33. Rozważ wynajęcie usługi eskorty [ochrony], jeśli podróżujesz w obszarach o wysokiej przestępczości.

Kluczem do bezpiecznego podróżowania w każdym obszarze jest świadomość sytuacyjna. Rozproszenie uwagi przez bagaż, dzieci, personel hotelu, nieznajomych itp. może narazić Cię na niebezpieczeństwo. Poznaj swoje otoczenie i zachowaj kontrolę nad każdą sytuacją.

scroll to top