10 zawodów przyszłości do roku 2030 i później

Curabitur vel gravida neque. Sed non imperdiet elit. Maecenas in pretium dolor, sit amet rutrum ligula. Aliquam porttitor luctus finibus. Maecenas suscipit felis nisi, et malesuada mi molestie quis. Vestibulum feugiat rhoncus sapien, eget vulputate.

Jakie zawody znajdą się na szczycie listy zawodów przyszłości 2030 i jakie role mogą wyłonić się w przyszłości jako główni pretendenci?

Przyszłość zawodów jest już przed nami – od facylitatora pracy w domu, przez doradcę ds. fitnessu, audytora Algorithm Bias, aż po przepowiadacza cyberprzestępczości.

W miarę jak niektóre kraje zaczynają wychodzić z zamknięcia spowodowanego pandemią, a korporacyjne silniki „powrotu do biura” zaczynają wirować, pojawia się otwarte pytanie: Do jakiego rodzaju pracy powrócą ludzie po miesiącach pracy w domu na wygnaniu w „Remotopii”?

Czy internetowy „big-bang” z lat 2020 (kiedy wszystko, co mogło być online, było online) przyspieszy rozwój cyfrowo uaktywnionych miejsc pracy? I które zawody znajdą się na szczycie listy zawodów przyszłości w 2030 roku, w kolejnej, nowej przyszłości pracy?

W ciągu ostatnich kilku lat Cognizant Center for the Future of Work opublikowało serię raportów na temat zawodów przyszłości 2030, w których zaproponowano nowe role, które pojawią się w ciągu następnej dekady i będą kluczowe dla firm i pracowników na całym świecie. Z powodu wirusa, czas uległ kompresji, co spowodowało, że kilka z tych zawodów przyszłości stało się „zawodami dnia dzisiejszego”.

Zawody przyszłości 2030 …

Poniżej znajduje się zestawienie dziesięciu najlepszych zawodów, które pojawią się w następstwie pandemii. Część zawodów przyszłości podaliśmy w języku angielskim dla lepszego zrozumienia.

1. Work from Home Facilitator – Szacuje się, że przed rokiem 2020 mniej niż 5% firm miało politykę pracy zdalnej. Teraz, kiedy po pandemii można się spodziewać, że praca zdalna pozostanie normą, firmy chcą wykorzystać zdobyte doświadczenia w celu optymalizacji pracy w domu. Daleko od bycia futurystycznym zawodem jutra, facylitatorzy WFH stali się niezaprzeczalnymi „zawodami teraźniejszości”.

2. Doradca ds. kondycji fizycznej – Z przerażeniem patrzymy na dodatkowe kilogramy i kamienie, które przybywają nam podczas miesięcy zamknięcia spowodowanego pandemią. Aby zaradzić tej sytuacji, predykcyjne i zapobiegawcze podejście do doradztwa, w połączeniu z cyfrowymi urządzeniami typu wearables, takimi jak Apple Watches i FitBit dashboards, łączy ludzką odpowiedzialność za utrzymanie sprawności fizycznej. Według indeksu Cognizant Jobs of the Future (CJoF) jest to rola, która wzrosła o 28,7% w I kwartale ’21.

3. Smart Home Design Manager
– Trwałą lekcją wirusa dla wielu będzie to, że „dom każdego jest jego zamkiem”. Wzrost inteligentnych menedżerów projektu domu będzie boom, jak domy są budowane – lub modernizowane – z dedykowanych przestrzeni biurowych domu, wyposażone w routery w odpowiednim miejscu, dźwiękoszczelne, oddzielne wejścia sterowane głosem, a nawet Gorilla Glass ekrany ścienne. Inteligentne projektanci domów będzie jednym z nowych miejsc pracy w przyszłości 2030.

4. Doradca XR Immersion – W miarę jak wymagająca zoomu „Remotopia” nieuchronnie ustępuje miejsca trójwymiarowym sferom przestrzeni wirtualnej, doradcy XR immersion będą współpracować z artystami technicznymi i inżynierami oprogramowania, szkoleniowcami i osobami odpowiedzialnymi za współpracę z pracownikami, aby na masową skalę wprowadzać na rynek najlepsze w swojej klasie rozwiązania AR i VR w celu uczenia się przez działanie, szkolenia pracowników i współpracy (z wykorzystaniem platform takich jak Strivr) lub praktyk (takich jak na przykład Mursion), aby pracownicy byli produktywni – i to szybko.

 

5. Architekt środowiska pracy – Wszystko, od badań lekarskich po „dojazdy windą” w post-pandemicznej architekturze biurowej, ma przejść gruntowne przeobrażenie. Znaczenie dobrego samopoczucia pracowników i to, jak skoncentrowany na człowieku projekt nieruchomości firmy może na nie wpłynąć, są obecnie kluczowe dla przyszłości pracy.

6. Audytor Algorithm Bias – styl życia „wszystko online, cały czas” w pracy i w czasie wolnym przyspieszył uzyskanie przewagi konkurencyjnej dzięki algorytmom przez firmy cyfrowe na całym świecie. Jednak od Brukseli po Waszyngton, biorąc pod uwagę rosnącą kontrolę ustawową nad danymi, jest niemal pewne, że jeśli chodzi o sposób ich tworzenia, weryfikacja poprzez audyty pomoże zapewnić, że przyszła siła robocza będzie również sprawiedliwą siłą roboczą.

7. Detektyw ds. danych – Otwarcia dla naukowców ds. danych pozostają najszybciej rozwijającym się zawodem w ciężkiej technologicznie rodzinie „Algorytmy, Automatyzacja i AI” w Indeksie CJoF od początku jego istnienia i nadal odnotowują 42% wzrost w I kwartale ’21. Patrząc na zawody przyszłości w 2030 roku, Data science nadal będą stanowiły poszukiwaną umiejętność. Biorąc pod uwagę tak duże zapotrzebowanie, są one również rzadkie; to właśnie tam detektywi danych pomagają wypełnić lukę, aby skłonić firmy do zbadania tajemnic w big data.

8. Prognozowanie cyberkatastrof – Oprócz COVID-19, można się spierać, że drugą wielką katastrofą roku 2020 była ciągła napaść zarówno masowych cyberataków sponsorowanych przez państwo, takich jak Solar Winds, jak i indywidualnych złych aktorów rozpowszechniających exploity ransomware. Zdolność do przewidywania takich zdarzeń ma kluczowe znaczenie dla ostrzegania przed wydarzeniami związanymi z kulturą. Potwierdza to indeks CJoF: wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów ds. prognozowania cyberzagrożeń wzrósł o 28% w I kwartale ’21.

9. Tidewater Architect – Globalne wyzwanie, jakim są zmiany klimatyczne i podnoszenie się poziomu morza, pozostanie wszechobecnym wyzwaniem. Architekci Tidewater będą pracować z naturą – nie przeciwko niej – w niektórych z największych projektów inżynierii lądowej XXI wieku. Według indeksu CJoF, liczba ofert pracy w tym zawodzie wzrosła o 37% w pierwszym kwartale ’21.

10. Human-Machine Teaming Manager – Pandemia czy nie, nieustanny wzrost znaczenia robotów w miejscu pracy trwa nadal. Human-Machine Teaming Managerowie będą działać na styku ludzi i robotów i tworzyć bezproblemową współpracę. Już teraz liczba ofert pracy na stanowiska prekursorskie, takie jak technicy robotyki, wzrosła o 50% w Indeksie CJoF za I kwartał ’21.
Wymarzone miejsca pracy

Chociaż nie da się dokładnie przewidzieć, w jaki sposób globalne rynki pracy odbiją się w następstwie wirusa, liderzy mogą i powinni wykorzystać przyszłość pracy jako pryzmat dla własnych organizacji, aby planować przyszłość. Jeśli pandemia nauczyła nas czegoś, to tego, że należy przewidywać zmiany.

Liderzy muszą widzieć, jak przyszłość pracy będzie się kształtować w czasie rzeczywistym dzięki wiodącym wskaźnikom, które pokazują, jak rynek pracy dostosowuje się w obliczu innowacji i zakłóceń opartych na technologii. Indeks CJoF wykorzystuje rzeczywiste dane o wolnych miejscach pracy w USA, aby zobaczyć wyobrażone możliwości miejsc pracy przyszłości, które zaczynają się wyłaniać.

Dzięki połączeniu zasobów planowania strategicznego, takich jak Jobs of the Future 2030 i CJoF Index, możliwe jest spojrzenie w niedaleką przyszłość i sprawdzenie, które stanowiska będą głównymi kandydatami w przyszłości po wprowadzeniu COVID.

Rok 2021 będzie momentem przełomowym, okresem, w którym więcej przykładów teoretycznych stanie się „jobs made-real”. Jednak zanim zostaną one zbudowane, miejsca pracy przyszłości muszą zostać wymarzone – a to wymaga wizji i wyobraźni.

scroll to top